01. Genel Bakış


Apinizer'daki Yenilikler

Yenilikler

Sürüm Notlarına bakmak için: 02. Sürümler


Apinizer Topluluğuna Erişim

Apinizer Topluluğu, diğer Apinizer kullanıcıları ile tartışmak, sorularınıza yanıt bulmak, ipuçları ve kullanım özellikleri gibi konularda başvurabileceğiniz ücretsiz bir kaynaktır. 

Apinizer Topluluğuna erişim için:  https://discord.gg/ZhUPPnjGEw

Apinizer API Yönetim Platformu (API Management Platformnedir?

Apinizer uçtan uca API Yaşam döngüsünü (Full API Life Cycle) yönetmeyi sağlayan API Yönetim ve Entegrasyon Platformudur.


Kullanıcıların API'lerini analiz etmek, belgelemek, tasarlamak, geliştirmek, test etmek, dağıtmak, yayınlamak, sürüm, emekli etmek, izlemek, analiz etmek, raporlamak ve fiyatlandırmak için birlikte çalışabilecekleri eksiksiz bir API Yaşam Döngüsü Yönetimi platformudur.

Müşteriler Apinizer'ı çeşitli gereksinimlerine göre yapılandırabilir. Apinizer birden fazla takımı, projeyi, ortamı ve rolü destekler ve API'nin daha kolay, daha hızlı ve yüksek kalitede çalışmasını sağlamak için ayrı ayrı veya birden fazla modülde kullanılabilen birçok özelliğe sahiptir.


Anahtar Özellikler (Key Features)

 • API Ürünleri (Products) Yayınlayın ve API Kullanımını Yönetin
 • API Erişimlerinizi denetleyin ve güvenliğe zorlayın (Enforce Security)
 • API Tasarımı özelliklerinden yararlanın
 • Proje yapısı ile her birimin API'lerini birbirlerinden bağımsız yönetin veya onların yönetmelerin için API Takımları oluşturun
 • Veri tabanı'ndan hızlı ve güvenli bir şekilde API'lerinizi oluşturun ve bunu tüm veri tabanlarının desteklediği ANSI standartlarında SQL'ler yaparak gerçekleştirin
 • Farklı veri kaynaklarından API'lerinizi beslemek için Bağlayıcılar (Connectors) oluşturun
 • API Trafiğinizi monitör etmek için size özel raporlar ve Chartlar tasarlayın ve bunları Bağlayıcılar ile daha işlevsel hale getirin
 • Geliştirici Portal'ı (API Portal) özelliklerinden yararlanın
 • Geliştirici Topluluğunuzu API Portal üzerinden Yönetin
 • API Trafiğinizi Yönetin ve Ölçeklendirin
 • İzleyin (Monitor) ve Para Kazanın (Monetize)
 • Kuruluşunuzda Kolayca API'lerinizi yönetin
 • Kubernetes olan herhangi bir ortamda (Cloud veya on-premise) çalıştırın
 • Gelen ve dönen servis mesajlarınızın içeriğine full-text-search ile ulaşın
 • Kolay kullanımı temel alan tasarımı sayesinde, geliştiricilerinizi hızlıca kullanmalarını sağlayın


API Yönetim Platformu (API Management Platform)

API yönetimi, API'leri güvenli ve korumalı bir ortamda yönetme, düzenleme, güvenlik altına alma ve izleme işlemidir. Bir kuruluş tarafından kullanılan veya sağlanan artan sayıda dahili ve harici API'yi kontrol etmenizi sağlar. Profesyonel API yönetimi, tüm API paydaşlarının (API yayıncıları, API geliştiricileri ve API tüketicileri) ihtiyaçlarını karşılar.

İşletmeler ortakları ve müşterileri ile daha fazla bağlantı kurmaya çalışırken, API yönetimindeki güç giderek dijital dönüşümün bir parçası haline gelmektedir.

Apinizer API Yönetim Platfromu ile, API'leri tasarlamak, uygulamak, güvenliğini sağlamak, yönetmek, izlemek ve yayınlamak için uçtan uca tam yaşam döngüsü API yönetim aracı sağlar.


 • API Yayıncısı (API Publisher): Başkaları için API sağlayan şirket (veya departman). API'leri yönetmek ve günlük API kullanımını izlemekle yükümlüdür.
 • API Geliştiricisi (API Developer): Bir veya daha fazla API geliştirmekle sorumlu kişi
 • Uygulama Geliştiricisi (App-Developer): API Geliştiricisinin geliştirdiği, API Yayıncısı tarafından sağlanan ve sürdürülen API'yi kullanır ve uygulamasına entegre eder, sırasıyla sağlanan API'yi temel alarak uygulamasını geliştirir. Bu şekilde, API'si kullanarak uygulaması tarafından sağlanacak ek bir avantaj yaratır.
 • API Tüketicisi (API Consumer): Bir API'yi, kendisi için geliştirilmiş bir Uygulamaya entegre etmeden kullanın. Bu, örneğin, bir pazarlama departmanının, sosyal medyadaki belirli eylemlere yönelik tepkileri analiz etmek için bir Facebook API'si kullandığı anlamına gelir. Bunu, gerektiğinde sağlanan API'ye bireysel, düzensiz istekler ile yapar.API Management

API yönetimi, doğrudan veya dolaylı olarak tüm paydaşlara hizmet veren temel unsurdur. API'lerin buna göre yönetilmesi ve izlenmesi gerekir.


Neden bir API Yönetim Platformu kullanmalıyım?

Yönetilmeyen API'ler güvenli değildir ve verimli bir şekilde tekrar kullanılamaz. Düzgün yönetilmezlerse, korunmadıkları için sistem ve uygulamaların hizmet tabanlı bir altyapısını riske atarlar. Özet olarak, API'ler yönetilmezse, işletme güvenlik açığının başlıca nedenidir ve sonuçta yüksek maliyetlere neden olur. API yönetimi analitik veriler ile, yönetilen API'lerin yönetilmeyen API'lere kıyasla avantajlarını gösterir.

Apinizer API Yönetim Platformunun Temel Özellikleri

 • API Yönetim Platformu (API Management Platform)
 • API Tam Yaşam Döngüsü Yönetimi (API Full Life Cycle Management)
 • API Tasarımı (API Design)
 • API Ağ Geçidi (API Gateway)
 • API Analizi ve Monitörü (API Analytics & Monitor)
 • API Oluşturucu (API Creator)
 • API/Developer Portal
 • API Testing
 • API Integration


API Tam Yaşam Döngüsü Yönetimi (API Full Life Cycle Management)

Tam yaşam döngüsü API yönetimi, planlama aşamasında başlayan ve bir API kullanımdan kaldırıldığında sona eren bir API'nin tüm ömrüdür. Dijital strateji, ekosistem oluşturma ve etkili bir API programı yürütme platformu sağlar.

Bir kuruluş ne kadar çok API sağlarsa ve adreslenen ve gerçek kullanıcı tabanı ne kadar geniş olursa, API'leri Tam Yaşam Döngüsü Yönetimi ile yönetmeye o kadar iyi yardımcı olur. Tüm API'leri yönetmek için bütünsel bir görünüm sağlar.

İyi düşünülmüş bir API geliştirmek, dijital dönüşümün kritik bir parçasıdır ve işletmeler için olumlu bir sonuç sağlamaya yardımcı olur. Fikirden para kazanmaya kadar, iyi tanımlanmış bir plana sahip olmak, tüm sürecin daha düzgün çalışmasını sağlayacak ve potansiyel engelleri belirlemeye yardımcı olacaktır.API Yaşam Döngüsü Aşamaları (API Lifecycle Stages)

 • Planlama ve Tasarım (Planning and Design): Erişim haklarına sahip bir API'nin işlevleri nelerdir, beklenen hacim nedir vb.?
 • Uygulama ve Test (Implementation and Testing): Sorunları erkenden tespit etmek için API uygulama ve test tanımları.
 • Yayınlama  (Publishing): Test edildikten sonra, geliştiricilerin kullanımına sunmak için API'lerinizi yayınlama zamanı.
 • Güvence altına alma (Securing): Güvenlik riskleri ve endişeleri bugün yaygın bir sorundur.
 • Dağıt ve Çalıştır (Deploy and Run): Arabuluculuk, trafik yönetimi ve güvenliği için API kataloğunda API belgelerinin benimsenmesi ve yönergelerin tanımlanması.
 • Analiz (Analyzing): API'leriniz yayında, ancak nasıl performans gösteriyor? API Analytics, dijital işinizi anlamanıza ve işletmenizi etkilemeden önce anormallikleri yakalamanıza yardımcı olur.
 • Para Kazanma (Monetizing): API'lerinizi ücretsiz sunmayı veya bir fırsat olduğunda, API'lerinizden para kazanabilir ve işletmeniz için ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Sürüm Oluşturma ve Emeklilik (Versioning and Retirement): Bir API'nin devre dışı bırakılıp bırakılmadığı, genişletildiği veya devam ettiği gibi toplanan veriler temelinde karar.


API Tasarımı (API Design)

API tasarımı, geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere veri ve uygulama işlevselliğini ortaya çıkaran uygulama programlama arabirimleri (API) geliştirme sürecini ifade eder. API'ler modern organizasyonlar için önemlidir ve operasyonlarından ve ürünlerinden ortaklık stratejilerine kadar her şeye yeni özellikler ekler.

Apinizer ile Swagger, OpenAPI 3.x, WSDL ve WADL spec dosyalarınızı import ederken tasarlayabilir yada sıfırında bir API tanımını Open API 3.x standartlarına uygun bir şekilde geliştirebilirsiniz.


API Ağ Geçidi (API Gateway)

API Ağ Geçidi, Nesne-yönelimli tasarımdaki Facade patternin yapısına benzer olarak sisteme yalnızca bir giriş noktası sunan bir sunucudur. API Ağ Geçidi iç sistem mimarisini kapsayarak her bir istemciye uygun olan bir API sağlar. Bunun yanında kimlik doğrulama, izleme, yük dengeleme, önbelleğe alma gibi başka sorumlulukları da olabilir. İstemciden gelen tüm istekler öncelikle API Ağ Geçidinden geçer. API Ağ Geçidi gelen istekleri uygun mikroservislere yönlendirir. Birden fazla mikroservisi çağırma ve tüm sonuçları bir araya toplama gibi görevlerin de üstesinden gelir. Ayrıca HTTP, WebSocket, içte kullanılan web dostu olmayan protokoller arasında çeviriler yapabilir. API Ağ Geçidi her istemciye göre özelleştirilmiş API'leri teşhir eder. Örneğin genelde mobil istemciler için ayrıntı düzeyi düşük olan API'leri açıkta bırakır. API Ağ Geçidi backend servislerindeki bir hatayı maskeleyerek önbellek verilerini ya da varsayılan verileri dönebilir.

“APINIZER - Gateway” modülü, API'leriniz için tanımladığınız kuralların ve kullanım politikalarının politika uygulama noktasıdır. API'lerinize gelen tüm istekler Ağ Geçidinden geçer ve kurallarınızı uyguladıktan sonra isteğin API'ye iletilir.
API Ağ Geçidi REST tabanlı API'leri ve SOAP tabanlı API'leri destekler. Bu destek, kuruluşların yeni API'ler için REST'i benimserken, SOAP tabanlı API'lere yapılan mevcut yatırımlarından faydalanmalarını sağlar. API Ağ Geçidinin SOAP'tan REST'e dönüştürme özelliği, bir API sağlayıcısının SOAP API'sinin bölümlerini veya RESTful arabirimiyle tüm SOAP API'sini göstermesini sağlar. APIAğ Geçidi, SOAP işlemlerinin REST kaynakları olarak gösterilme şeklini özelleştirmenizi sağlar.


Apinizer API Ağ Geçidi; proxy trafiği, erişim kontrolü, veri dönüştürme, loglama gibi isteklerinizi yöneterek sizin yerinize bütün ağır işi yapar. API Ağ Geçidi basitçe istemciler ve servisler arasında bir katmandır.


API Ağ Geçidi Özellikleri

API'lerin Güvenliği 

API Ağ Geçidi API'leri dış istemci uygulamalarından kaynaklanan kötü niyetli saldırılardan korur. Yöneticiler istemci istekleri arasındaki trafiği ve API Ağ Geçidi üzerindeki servis çalışmalarını, belirli IP adreslerinden gelen istekleri filtreleyerek, belirli IP adreslerini kara listeye alarak ve belirli mobil cihazlardan gelen istekleri tespit edip filtreleyerek güvenliği sağlarlar. Böylece API'ler host edildiğinde fazladan gelen güvenlik duvarı deliklerinden kaçınılabilir.


Politika Uygulatma

API Ağ Geçidi API'ler üzerinde eksiksiz çalışma aşaması kontrolü sağlar. API Ağ Geçidi; API anahtar kontrolü, OAuth2 token ve hazır politikaları (örneğin; uygulamalar ve servisler arasındaki çalışma aşaması istekleri için güvenlik politikaları) gibi erişim jetonlarını (token) dayatır. API sağlayıcılar güvenlik, trafik yönetimi, izleme ve SLA yönetim politikalarını dayatabilir, istek ve dönütleri istenilen formata dönüştürebilir, etkinlik metriklerini API tüketimi ve politika değerlendirmelerinde toplayabilir. API Politikaları global olarak tanımlanabilir ve birtakım API'lere uygulanabilir. API Ağ Geçidi aracılığıyla politika şablonları hazırlanabilir ve hazırladığınız şablonlar API'lere uygulanabilir.

Aracılık Etme

API Ağ Geçidi uygulamalar ve servisler arasındaki çalışma aşaması istekleri için içerik tabanlı ve bağlam tabanlı yönlendirme politikaları sağlar. Bu politikalar API'den gelen istekler için yük dengeleme ve yönlendirme gibi görevleri gerçekleştirirler.

Mesaj Dönüşümü

API Ağ Geçidi istekleri dönüştürmeniz ve ihtiyacınıza uygun dönüt mesajları için bir API yapılandırmanıza izin verir. Bunun için, aracılık etme aşaması süresince mesajları dönüştürecek bir XSLT dosyası tanımlayabilirsiniz. Ayrıca pre-proses ya da post-proses istekleri veya dönüt mesajları için Integration Server servislerini çağırmak üzere bir API yapılandırabilirsiniz. Bunu ilerde Proxy'lerde daha detaylı açıklayacağız.

API'lerin Kolaylıkla Bulunması ve Testi

API Ağ Geçidi ilgili API 'lerin kolaylıkla bulunması için filtreleme seçenekleri sağlar. API tanımlamaları ve ek olarak dokümantasyon, kullanım için örnekler, API seviyesinde dayatılan politikalar hakkında bilgilendirme gibi kolaylıklarla geliştiricilerin belirli bir API 'nin seçiminde karar vermelerine yardımcı olacak detaylar sağlanır. Geliştiriciler bu test örneklerinden, beklenen hatalardan ve dönüş kodlarından yararlanarak API 'nin nasıl çalıştığını anlayabilirler.

Kümeleme Desteği

API Ağ Geçidinin aynı anda çalışan diğer kopyaları ölçeklenebilirlik ve yüksek kullanılabilirlik sağlamak için birlikte kümelenebilirler.


Paketler ve Planlar

API Ağ Geçidi paketler ve planlar oluşturma, bunları yönetme imkânı sağlar. Bu imkân, API sağlayıcıları API 'lerine sıralı erişim sağlarken farklı servis seviyelerinde ve ödeme planlarında yardımcı olur. Böylece kullanıcılar paketlerine dahil olan API 'ler ve ilgili planlar gibi detayları görebilir. Planlar fiyatlandırma ve servis özelliklerinin tanımlarını içerir. Paket dahilindeki uygun planlara ihtiyaçlara göre abone olunabilir.

Fonksiyonel Ayrıcalıklar

API Ağ Geçidi erişim profillerini kullanarak bir kullanıcıya ya da gruba (LDAP ya da yerel) fonksiyonel ayrıcalıklar tanımlamanıza izin verir. Fonksiyonel ayrıcalıklar bir gruba bağlı bir erişim profili oluşturmak için bir arada gruplanırlar.

API Composition

API Ağ Geçidi servisleri birleştirmeniz ve bunları tek bir servis olarak teşhir etmenize izin verir. Bir API işlemini diğer API işlemleri ile gruplayarak API işlemine genişleyebilen bir API mashup oluşturabilirsiniz.

SOAP ve REST API desteği

API Ağ Geçidi, hem SOAP tabanlı API'leri hem de REST tabanlı API'leri destekler. Bu destek, işletmelerin yeni API'ler için REST'i benimserken SOAP tabanlı API'lere yapılan mevcut yatırımlarını Apinizer üzerinde yönetilmesine imkan sağlar.


API Ağ Geçidinin sağladığı bu kolaylıkların yanında bazı dezavantajları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek erişimli bir komponent geliştirilmeli, konuşlandırılmalı(deploy) ve yönetilmelidir. Bu durumda API Ağ Geçidinin geliştirme için bir dar boğaz haline gelmesi de bir risktir. mikroservislerin endpointlerinin teşhir edilmesi yerine API Ağ Geçidine geliştiriciler tarafından düzeltme ve eklemeler yapmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise güncellemelerin olabildiğince hafif olmasıdır. Aksi takdirde, geliştiriciler ağ geçidini güncellemek için sırada beklemek zorunda kalırlar. Bu dezavantajlara rağmen yine de birçok gerçek hayat uygulamasında API Ağ Geçidi kullanılmaktadır. Apinizer API Ağ Geçidi gibi kullanıcı dostu ve güvenilir bir ağ geçidi ile geliştiriciler dezavantajlardan minimum düzeyde etkilenirler.


API Analizi ve Monitörü (API Analytics & Monitor)

API Analizi, API proxy'lerine gelen ve dönen çok sayıda bilgiyi toplar ve hesaplar. Bu verileri Apinizer Yönetim Konsolu arayüzündeki grafikler ve grafiklerle görselleştirebilir veya yönetim API'lerini kullanarak ham verileri çevrimdışı analiz için indirebilirsiniz.  API Analizi ile aşağıdakiler kolaylıkla yapılabilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 • API trafiğim zamanla nasıl yükseliyor? 
 • Hangi API yöntemleri en popüler?
 • En iyi geliştiricilerim kimler? 
 • API yanıt süresi ne zaman en hızlı? En yavaş?
 • Coğrafi olarak, en çok API trafiğini nerede görebilirim?
 • Ağ Geçitleri veya Örnekler için çeşitli kurallar tanımlayın ve gerçekleştirilecek eylemleri yapılandırın.
 • Sorgu Tasarımcısı ile özel raporlar oluşturun ve bunları belirli dönemlerde çalışacak şekilde planlayın.

Yukarıdaki soruların yanıtları, API'lerinizi geliştirmenize, sorunları gidermenize ve API programınızla ilgili daha iyi iş kararları vermenize yardımcı olur ve işletmenizdeki bütün API'leri yönetilebilir hale getirebilirsiniz.

API Analizi sadece geliştiriciler veya sistem yöneticilerin değil, işletmedeki herkesin gelişmesine ve müşterilerine daha iyi hizmet vermenize yardımcı olur.Peki API Analizi ile hangi paydaşlar neler yapabilir:

API Ekibi - API ekibi, ilginç API'ler oluşturmak için dahili sistemlere giriyor. API ekibi, API programının genel olarak nasıl çalıştığını, bireysel API'lerin nasıl çalıştığını ve API'lerini nasıl geliştireceğini bilmek ister.
Uygulama Geliştiricileri - Analiz bilgilerini uygulama geliştiricileriyle paylaşarak daha iyi uygulamalar elde edersiniz. Bu geliştiriciler API'nizle yenilik yapıyor ve kuruluşunuza gelir sağlamaya yardımcı olan yaratıcı uygulamalar geliştiriyor. Analytics, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının ne yaptığını ve kuruluşunuzun kârlılığına ne kadar katkıda bulunduklarını bilmelerine yardımcı olur. Uygulama geliştiricileri uygulamalarını nasıl geliştirebileceklerini bilmek istiyorlar.
Operasyon Ekibi - Operasyon ekibi trafik modellerini anlamak ve arka uç kaynakları ne zaman ekleyeceğinizi veya diğer kritik ayarlamaları ne zaman yapacağını tahmin etmek istiyor.
İşletme Sahibi - İşletme sahibi, API yatırımlarının nasıl kazanç sağladığını ve gelecekte API yatırımlarının nereye yatırılacağını görmek istiyor.


Apinizer hangi veriler toplanır ve analiz edilir?

Apinizer API Analizi, API proxy'lere gelen ve dönen tüm verileri (isteğinize uygun bir şekilde konfigüre edebilirsiniz) toplar ve analiz eder:Tepki Süresi (question)

 • İstek oluşturulma zamanı
 • İstemci Bilgisi
 • İstek Adresi
 • Gecikme iste 
 • İstek boyutu 
 • Hedef hataları
 • API ürün adı 
 • Geliştirici e-posta adresi
 • Uygulama ismi
 • Ve diğerleri

Daha detaylı bilgi için API Analizi bölümüne bakabilirsiniz.


İzleme (Monitor) : , Apinizer sakladığı API Trafik verileri üzerinde kolayca sorgular oluşturulmasına izin verir ve bu sorguları, kullanıcının tanımlayacağı zaman aralıklarını kapsayacak şekilde periyodik olarak işletebilir.

API Oluşturucu (API Creator)

Apinizer API Oluşturucu, API'ler ve mikro servisler oluşturmak için herhangi kod geliştirmeye ihtiyaç duymadan API oluşturma çözümdür. Yinelemeli geliştirme ile güvenli, uygun maliyetli ve bakımı kolay API'ler ve servisler oluşturabilirsiniz. Apinizer API Oluşturucu, verileri şirket içi veri kaynaklarına entegre etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bu veri kaynakları popüler ilişkisel veri tabanları (Oracle Database, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, MySQL, IBM DB2, SAP Sybase), JavaScript veya Groovy ve yazılım bileşenleri olabilir. Apinizer API Oluşturucu, API'ler ve mikro servisler yoluyla uygulama mimarilerini modernize etmenin kolaylığını ve verimliliğini sunar. API Oluşturucu yapısı aşağıdaki bileşenlerden oluşur.

 • API. Veri tabanınıza bağlanarak varsayılan API'yi oluşturun. GET, POST, PUT ve DELETE kullanarak tablolara erişin. GET ve POST kullanarak görünümlere ve saklı yordamlara erişin. İç içe belge RESTful kaynakları veya uç noktaları oluşturabilirsiniz. Popüler olan ilişkisel veri tabanların tümü desteklenmektedir. Ayrıca DML (INSERT,UPDATE,DELETE,SELECT) işlemleri dışında veri tabanı prosedür ve fonksiyonlarınızı API olarak açabilirsiniz. API'nizi oluşturma ve özelleştirme hakkında daha fazla bilgi için bkz. API Oluşturma
 • Veri entegrasyonu. Veri Kaynaklarını tanımlayarak aralarındaki güncellemeler de dahil olmak üzere birden çok kaynaktan (SQL) verileri birleştirin. 
 • Güvenlik. API Oluşturucu ile oluşturduğunuz API'ler için API Proxy'ler oluşturarak API Proxy için yapılan bütün güvenlik kontrollerini sağlayabilirsiniz.


API/Geliştirici Portal

API/Geliştirici portal, API sağlayıcılarının yaşam döngüsünün her aşamasında API hakkında bilgi sağlayan API sağlayıcıları ve API tüketicileri arasındaki köprülerdir. API portalları, sağlayıcıların API'lerini açığa çıkarmasına ve tanıtmasına, geliştirici topluluklarını onlar hakkında eğitmesine, kullanıcı erişimi sağlama, istemci anahtarları oluşturma ve daha fazlasına olanak tanır. API tüketicileri için API portalları, uygulamaları kaydetmek, kimlik bilgilerini sıfırlamak, API dokümanlarını paylaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, API'nin kalitesi ve rapor hataları hakkında geri bildirim sağlamak için bir yerdir.


İyi bir API portalı nedir ve nasıl olmalıdır?

İyi bir API portal için, bir API'nin işlevselliği hakkında dokümantasyon sağlamalıdır - kullanıcıların kolaylıkla bir API'yi paylaşmasına ve ortak çalışma yapmasına, tüketmesine ve kullanmaya başlamasına olanak tanır. Bu portallar, her yeni API sürümüyle güncellenip değiştirildikleri için API'lerin bir kaydını da sağlar. API'lerin kullanımdan kaldırılması durumunda, API portalları tüketicileri API'nin kullanım ömrünü bildirir.

API portalları, bir API'nin yetenekleri konusunda dijital bir gerçeğin merkezidir. Yazılım ve uygulama geliştirme projelerinde işbirliği arttıkça Apinizer API Portal gibi API portalları uygulama geliştirmede işbirliğini kolaylaştırır.


API Test Etme

API testi, uygulama programlama arabirimlerinin (API'ler) doğrudan test edilmesini ve işlevsellik, güvenilirlik, performans ve güvenlik beklentilerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için entegrasyon testinin bir parçası olarak içeren bir yazılım testi türüdür.

API Entegrasyonu

API entegrasyonu, iki veya daha fazla API'nin veri paylaşması ve insan etkisi olmadan birbiriyle iletişim kurması için bir araç oluşturma süreci olarak tanımlanabilir. İki web aracı veya uygulaması arasındaki iletişimi sağlamak için API'lerin kullanımını içerir. Kuruluşların sistemlerini otomatikleştirmelerine, verilerin sorunsuz paylaşımını geliştirmelerine ve mevcut uygulamaları entegre etmelerine olanak tanır.

API tabanlı entegrasyon, bulut tabanlı ürünlerin ve uygulamaların patlaması nedeniyle modern dünyada çok önemli hale geldi. Bu nedenle, kuruluşların, verilerin çeşitli yazılım araçları arasında elle yapılmasına gerek kalmadan kusursuz bir şekilde aktarılacağı bağlı bir sistem oluşturmaları gerekir. API entegrasyonunun, süreç ve kurumsal verilerin belirli bir ekosistemdeki uygulamalar arasında paylaşılmasına izin verdiği için çok ihtiyaç duyulan bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Bilgi ve hizmet sunumunun esnekliğini geliştirmenin yanı sıra farklı sitelerden ve uygulamalardan içeriğin yerleştirilmesini kolaylaştırır. Bir API, iki uygulamanın entegrasyonuna izin veren arayüz görevi görür.

Bir senaryo üzerinden anlatacak olursak;

Sipariş yönetim sistemlerinin siparişleri işlemesi için müşteriler, ürünler ve envanter düzeylerindeki verilere erişmeleri gerekir. Bu nedenle, çevrimiçi mağazayı alışveriş sepetine entegre eden sürekli bir veri alışverişi olması gerekir. Bu, API entegrasyonu ile gerçekleştirilebilir. Detaylı bilgi için;


Related pages