07. Yönetim Konsolu

Yönetim Konsolu her lisansta bulunan standart bir modüldür. Apinizer Entegrasyon Platformunun yönetimi ve kullanımına ilişkin modüller, bileşenler ve tüm yönetim araçları Yönetim Konsolu'nu oluşturur.

Apinizer Entegrasyon Platformu'na giriş yaptıktan sonra açılan ekranda sol tarafta Ana Menü bulunur. Üstte bulunan mavi bar üzerinde sırasıyla Kullanıcı Menüsü, Yardım, Bildirimler, Hızlı Menü ve Projeler bulunur. (açılış sayfasının ekran görüntüsü)(warning)Ana Menü: Ana menüde, kullanıcıların yetkilerine göre erişebildikleri modüller bulunur.

(ana menü açıklaması linki (question))

Kullanıcı Menüsü: Kullanıcı hesapları ile ilgili işlemler, desteklenen diller arasında geçişler ve çıkış işlemleri için kullanıcı menüsü kullanılır.

Yardım: Dokümantasyon, Destek, Yönetim Konsolu ve Apinizer hakkındaki bilgilere erişmek için kullanılır.

Hızlı Menü: Yalnızca yönetici (admin) yetkisine sahip kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Burada hızlı erişim için sırasıyla; Genel Bakış, Projeler, Kullanıcılar, Takımlar, Roller, Ortamlar, Elasticsearch Kümeleri, Kubernetes Monitörü ve Önbellek Monitörü bulunur. Bunlardan herhangi birine tıklandığında solda Ana Menü yerine Yönetim Menüsü açılır.

Yönetim Menüsü: Yalnızca yönetici (admin) yetkisine sahip kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Yönetim menüsüne hızlı menüden erişilir. Bu menüde; Genel Bakış, Projeler, Kullanıcı Yönetimi, Sunucu Yönetimi, Ön Tanımlı Değerler, Sistem Ayarları, Sistem Monitörü ve Denetim bulunur. Yönetici (admin) yetkisine sahip kullanıcılar bu menüyü kullanarak sistem kontrolünü sağlarlar. Ana menüye dönmek için mavi barda solda yer alan Apinizer logosuna tıklanarak ana sayfaya ulaşılır.

Mavi bar üzerinde bulunan Projelerden herhangi bir proje seçildiğinde de seçilen projenin ana sayfası açıldığından, Yönetim Menüsü kapanır ve yerini Ana Menü alır.

(yönetim menüsü açıklaması linki (question))

Projeler: Mevcut Projeler arasında geçiş yapmak için kullanılır.

Projeler menüsünün solunda "(warning)" simgesi varsa yapılandırma ayarları tamamlanmalıdır. Bunun için tamamlanması gereken tüm adımlar:

  • Lisans anahtarı mevcut olmalı
  • En az bir tane ortam mevcut olmalı
  • En az bir tane proje mevcut olmalı
  • en az bir tane ortam yayınlanmalı

"(warning)" simgesine tıklanarak tamamlanan ve tamamlanmayan ayarlar görüntülenir.